ارز دیجیتال دای

 

در حال حاضر صنعت ارز های دیجیتال از هزاران سکه اشباع شده است , که تشخیص اینکه کدام ارز آینده خوبی برای سرمایه گذاران دارد , بسیار سخت است و این ارز ها چه مفید چه غیر مفید باشند , هر کدام ادعای انجام کاری را دارند , ارز دیجیتال دای توانسته اعتماد سرمایه گذاران را جلب کند و در بین 20 رمز برتر قرار بگیرد , در ادامه مقاله ما به جواب سوال دای چیست ( ارز دیجیتال دای چیست) میپردازیم و درباره ارز دییجتال dai صحبت خواهیم کرد و هدف از ساخت این پروژه را به شما آموزش میدهیم. 


دای چیست


دای اولین استیبل کوین غیر متمرکز با پشتوانه وثیقه است , نماد اختصاری آن (DAI) میباشد. این ارز در اکوسیستم MakerDAO در سال 2017 راه اندازی شد , این ارز خدماتی همچون سپرده گذاری , وام گیری و معامله گری را فراهم میکند.همچنین این ارز با کیف پول های زیادی از جمله اتومیک والت (Atomic Wallet) متامسک (MetaMask)سازگاری دارد.

کاربران به راحتی میتوانند با داشتن توکن اتر و مقدار کمی آشنایی با سیستم وام دهی میکر داو این ارز را تولید کنند. استیبل کوین دای بر خلاف سایر استیبل کوین های دیگر (مانند تتر) که به ازای یک دلار ذخیره یک توکن از آن ها به وجود می آید, از پشتوانه ذخیره و سپرده گذاری سایر رمز ارز ها تامین میشود.

این ارز , قیمت و ارزشش با نواسانت بازار تغییر نمیکند و هیچ بانکی در سیستم آن دخالت ندارد, همین امر باعث شد ارز دیجیتال دای یک استیبل کوین غیر متمرکز و قابل اعتماد باشد , که هیچگاه تعطیل و دستکاری در اطلاعات آن انجام نمیشود.

میکر داو یک پلتفورم است که در سال 2015  تاسیس شد , این اکوسیستم به صورت غیر متمرکز کار میکند و به کاربرانش به صورت دای وام میدهد. MakerDAO محبوب ترین پروژه دیفای است که بیشتر از 2000 توکن اتر (ETH) در آن سپرده و قفل شده است و کاربران زیادی در این پلتفورم تراکنش انجام میدهند , میشود گفت این پلتفورم محبوب ترین پروژه اکوسیستم اتریوم است.

MakerDAO و Dai در بلاکچین اتریوم یعنی ERC-20 بارگذاری شده اند, این ارز را میتوانید , به راحتی در سایت سیف اکسچنج 24 مبادله و نقد کنید. برای خرید ارز دیجیتال dai روی دکمه زیر کلیک کنید.

دای چیست

معرفی ارز دیجیتال دای و ویژگی‌های آن


بسیاری از افرادی که تمایل دارند دارایی‌های خود را به‌ صورت دلاری حفظ و نگه‌داری نمایند، استیبل کوین دای را انتخاب می‌کنند. چرا که این ارز دیجیتال از ویژگی‌های خاصی برخوردار بوده و نگه‌داری آن‌ مزایایی دارد.
ارز دیجیتال  دای توسط شرکت میکر maker ساخته‌ و توسعه داده‌ شده است. شرکتی که سابقه درخشانی دارد و همچنین این مجموعه‌ در بستر بلاکچین اتریوم بسیار فعال است.
این رمز ارز بر بستربلاک چین اتریوم راه‌اندازی شده و در واقع توکنی با استاندارد ERC20 اتریوم است. هدف از ارائه و راه‌اندازی و توسعه آن، این است که بتواند از ارزش دارایی‌ها در برابر نوسانات بازار ارزهای دیجیتال حفاظت به عمل آورد.

این ارز دیجیتال در اواخر ماه دسامبر سال ۲۰۱۷ رونمایی شد و پشتوانه یک‌ دلاری دارد. این موضوع به این معنا است که هر کدام از واحدهای این رمز ارز دیجیتالی، ارزشی برابر با ۱ دلار دارند. بدون این‌ که به این نکته توجه شود که چه مقداری از این توکن موجود است.

به دلیل داشتن این ویژگی، بسیاری از افراد بر این باورند که رمز ارز دای در حقیقت تحولی بزرگ در اکوسیستم ارزهای دیجیتال به شمار می‌رود.از طرف دیگر و از آنجایی که ارزش واحدهای این استیبل کوین در محدوده ۱ دلار است , لذا یکی از ویژگی‌های خاص این رمز ارز دیجیتالی، عدم تجربه نوسانات بسیار در بازار رمز ارزها خواهد بود.

شما می‌توانید این ارز دیجیتال را نیز مانند دیگر انواع توکن‌های ERC20 به‌ راحتی معامله کنید. تمامی کاربرانی که از کیف پول اتریوم استفاده می‌کنند , می‌توانند دای را نیز به کیف پول خود اضافه کرده و یا به نقل و انتقال آن مشغول شوند.
از سوی دیگردای از نوع ارزهای دیجیتال غیرمتمرکز به شمار می‌رود. بنابراین توانسته ارزهای دیجیتال را به سمت هدف اصلی خود که همان غیر متمرکز بودن است، سوق داده و طرفداران  بسیاری زیادی را از آن خود کند. به دلیل بهره‌مندی از این ویژگی، ارز دیجیتال دای از ساز و کار شفافی نیز برخوردار شده‌ است.
ارز دیجیتال دای را می‌توانید بدون هیچ واسطه‌ای مبادله و معامله کنید. در واقع غیرمتمرکز بودن این رمز ارز این امکان را می‌دهد که هیچ نهاد و یا شرکتی بر روی آن کنترل نداشته باشد و یا به تعطیلی و ممانعت از عملکرد آن منجر نگردد.
دای توانسته پشتیبانی ویتالیک بوترین که سازنده و خالق اصلی اتریوم است , را به دست آورد و لذا اعتبار آن‌ قابل‌ توجه است. اما نکته دیگری که باید در زمینه این رمز ارز دیجیتالی به آن توجه داشته باشید این است , که تاکنون هیچ نهاد متمرکزی از ارزش این رمز ارز پشتیبانی به عمل نیاورده و هیچ کدام از بانک‌های سنتی با دلار واقعی از آن حمایت نکرده‌اند.

ارز دیجیتال dai

Maker (MKR) چیست؟


میکر داو  (MKR) یک بنیاد غیرمتمرکز مستقل (DAO) است , که بر روی بلاکچین اتریوم (ERC-20) ساخته شده است. این سازمان بخشی از اکوسیستم MakerDAO است .

این ارز دیجیتال یک توکن حاکمیتی است. یعنی کاربران دارای این توکن میتوانند با شرکت در رای گیری در آینده آن تاثیر گذار باشند. توکن میکر داو قابل استخراج نیست و بعد از تسویه وام ها سوزانده (از بین میرود) میشود .

دارندگان این ارز دیجیتال مسئولیت و تصمیات مهم آینده , تعیین کارمزد و صدور دای در این شبکه را بر عهده دارند , که میتوانند با رای گیری آن را تعیین کنند. همچنین وظیفه ثبات قیمت استیبل کوین dai (معادل یک دلار آمریکا) برعهده این سازمان است.

شرکت dai یعنی میکر داو (MKR) ماموریت دارد تا دارایی‌های دیجیتال غیرمتمرکز را با طلا و سایر ارز های فیزیکی مرتبط کند. این سازمان یکی از اولین شرکت های متمرکز بر اتریوم است و قبل از پیدایش اتریوم روی این فناوری کار کرده است.


چگونه توکن های DAI کار می کنند؟


ارز دیجیتال  DAI را شما به راحتی میتوانید از صرافی های متمرکز و غیر متمرکز آن را تهیه کنید. علاوه بر خرید آن میتوانید در پلتفورم میکر اتریوم , بیت کوین یا سایر ارز های دیجیتال خود را سپرده گذاری کنید , توکن دای قرض بگیرید. شما میتوانید از این توکن علاوه بر معامله با سایر ارز ها به انجام بازی های مبتنی بر بلاکچین بپردازید.

برای دریافت وام از پلفورم دای شما نیازی به ضامن یا حتی مراجعه به هیچ مرکزی ندارید , کافی است به اینترنت وصل شوید و در ازای وثیقه ای که میگذارید وام دریافت کنید.

وثیقه ای که در پلتفورم دای قرار می دهید , همیشه باید مقدار بیشتری نسبت به وامی که دریافت می کنید باشد, اگر با توجه به نوسانات بازار وثیقه (CDP) شما افت شدیدی کند که با مقدار وامی که گرفتید , برابر شود سیستم میکرداو به طور خودکار دارایی شما را نقد میکند , بنابراین برای درخواست وام باید مراقب نواسانات ارز های دیجیتال باشید.

به این ترتیب اغلب کاربران مقدار وام کمتری نسبت به وثیقه خود میگیرند , مثلا در مقابل 200 دلار اتریوم 100 دلار ارز دیجیتال دای میگیرند , در این صورت زمانی داراییشان از دست میرود که اتریوم به اندازه 50 در صد افت قیمت داشته باشد.

وام گرفتن از بنیاد میکر داو زمانی مناسب است , که شما هم به پول نقد احتیاج دارید و هم نمیخواهید , ارز های دیجیتال خود را نقد کنید , بدین ترتیب با گذاشتن وثیقه مقداری پول نقد دریافت میکنید. بعد از تسویه وام خود ارز هایی که به عنوان وثیقه قرار دادید. پس از کسر کارمزد تراکنش به کیف پول شما بازمی گردد.

CDP: وثیقه های قفل شده (ETH، BAT، و …) کارابران , در قرداد هوشمند پروتکل میکر, که به تولید ارز دیجیتال دای  سرانجام می شود.


بنیانگذاران دای چه کسانی هستند؟


ارز دیجیتال دای چیست

شرکت میکر(Maker) و دای (DAI) در سال 2014 توسط رونی کریستینسن (Rune Christensen) که یک کارآفرین دانمارکی بود, تاسیس شد. پروژه دای به طور رسمی در سال 2017 در پروتکل میکرداو راه اندازی شد.

کریستنسن قبل از شروع کار بر روی پروژه دای در دانشگاه کپنهاگ در رشته بیوشیمی تحصیل میکرد, بعد از آن شرکت بین المللی Try China را تاسیس کرد.


چه چیزی دای را منحصر به فرد می کند؟


DAI نسل جدید استیبل کوین ها در ارزهای دیجیتال است.

حفظ ثبات قیمت معمولاً از طریق استفاده از نهادهای متمرکز و بزرگ انجام می شود, اما سازمان میکر دای (Maker DAI) به صورت کاملاً غیرمتمرکز و بدون واسطه اداره می شود. حتی آینده این ارز با توجه به حاکمیتی بودن توکن آن توسط کاربرانش به صورت غیر متمرکز تعیین میشود.


چه چیزی به ارز دیجیتال DAI ارزش می دهد؟


هنگامی که یک کاربر , اتریوم یا سایر ارز های دیجیتال ERC20 را به عنوان وثیقه سپرده می‌کند، DAI ایجاد می‌شود , بنابراین ارزش ارز دیجیتال دای (DAI) کاملا بر اساس تقاضا است. بیشترین مقداری که میشود نسبت به وثیقه وام دریافت کرد 66 درصد است .


چگونه DAI ارزش خود را حفظ می کند؟


دای روی خط یک دلار حرکت میکند و توسعه دهندگان آن سعی میکنند همیشه با این قیمت این ارز مبادله شود. زمانی که ارزش ارز دیجیتال دای به زیر یک دلار میرود , این سیستم به کاربران با دادن سود و یا کارمزد کمتر انگیزه میدهد تا دای خود را حفظ کنند و باعث تقاضا در بازار میشوند.

برعکس این اتفاق زمانی که این ارز به بیش از یک دلار افزایش یابد , توسعه دهندگان آن تلاش میکنند, برعکس دفعه قبل عمل کنند تا عرضه بیشتر شود, همین امر موجب میشود قیمت دای همیشه ثابت و یک دلار باشد.


آیا ارز دیجیتال دای غیر تحریم است


ارز dai چیست

بله , ارز دیجیتال دای اولین استیبل کوین غیر متمرکز است , این ارز برخلاف سایر استیبل کوین ها مانند تتر توسط هیچ نهاد یا واسطه ای مدیریت نمی شود. از دای میتوان برای انجام معاملات به عنوان یک ارز فیات استفاده کرد, این ارز به علت غیر متمرکز بودن توسط هیچکس کنترل نمیشود به همین علت غیر قابل تحریم است.

سخن آخر

در این مقاله به طور کامل با ارز دیجیتال دای آشنا شدیم , فهمیدیم ارز dai چیست , هدف از ایجاد دای کوین چه بوده است و چگونه این ارز روی خط یک دلار قرار داد و چه عواملی باعث میشود ,  این ارز با وجود نوسانات بالای ارز های دیجیتال همچنان یک دلار باقی بماند. در آخر فهمیدیم دای در ارز دیجیتال چه نقشی را ایفا میکند. اگر سوال یا مشکلی دارید با ما در کامنت ها به اشتراک بگذارید. با تشکر

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *