عکس ارز دیجیتال

فهرست:

 1. ارز دیجیتال چیست؟
 2. 4 مزایا و معایب ارزهای دیجیتال:
 3. چرا ارز دیجیتال آینده امور مالی است؟
 4. بلاکچین چیست؟
 5. استیبل کوین چیست؟
 6. رمزارزها چگونه کار می کنند؟
 7. موارد استفاده ارز های دیجیتال:
 8. سافت فورک و هارد فورک


ارز دیجیتال چیست؟


ارز های دیجیتال یک رشته اطلاعات رمزگذاری شده هستند , که مردم آنرا یک واحد پولی میدانند.

 برخلاف پول فیزیکی، ارزهای دیجیتال غیرمتمرکز هستند، به این معنی که توسط دولت ها یا سایر موسسات مالی صادر و مدیریت نمی شوند.

ارزهای رمزنگاری از طریق الگوریتم‌های رمزنگاری ایجاد و ایمن می‌شوند و در فرآیندی به نام ماینینگ نگهداری و تأیید می‌شوند، جایی که شبکه‌ای از رایانه‌ها یا سخت‌افزارهای تخصصی (مانند مدارهای مجتمع خاص (ASIC) ) تراکنش‌ها را پردازش و تأیید می‌کنند.

ارزهای رمزنگاری معمولاً توسط هیچ دولت یا مرجع مرکزی دیگری صادر یا کنترل نمی شوند.آنها توسط شبکه‌های همتا به همتا از رایانه‌هایی که دارای نرم‌ افزار رایگان و منبع باز هستند، مدیریت می‌شوند وهر کسی می تواند در این پروژه ها شرکت کند.

مهمتر از همه، ارزهای دیجیتال به افراد اجازه می دهند تا کنترل کامل بر دارایی های خود را داشته باشند.


4 مزایا و معایب ارزهای دیجیتال


مزایا و معایب ارز دیجیتال

مزایا ارزهای دیجیتال


حریم خصوصی

پرداخت با ارز دیجیتال، نیازی به ارائه اطلاعات شخصی غیرضروری به فروشنده ندارد. اطلاعات مالی در برابر اشتراک گذاری با اشخاص ثالث (مانند بانک ها، خدمات پرداخت، تبلیغ کنندگان و آژانس های فروش اطلاعات) محافظت می شود.

از آنجایی که نیازی به ارسال اطلاعات حساس از طریق اینترنت نیست، احتمال به خطر افتادن اطلاعات مالی یا دزدیده شدن هویت بسیار کم است.

امنیت

تقریباً تمام ارزهای دیجیتال، از جمله بیتکوین، اتریوم، تزوس و بیت‌ کوین کش با استفاده از فناوری بلاکچین که دائماً توسط حجم عظیمی از قدرت محاسباتی , بررسی , تأیید وایمن می‌شوند.

قابل حمل بودن

از آنجایی که دارایی‌های ارز دیجیتال به موسسات مالی یا دولتی وابسته نیست، صرف نظر از اینکه در کجای جهان هستید یا برای هر یک از واسطه‌های اصلی سیستم های مالی جهانی چه اتفاقی می‌افتد، در دسترس شما هستند.

شفافیت هر تراکنش در شبکه های بیتکوین، اتریوم، تزوس و بیت کوین کش , بدون استثنا به صورت عمومی منتشر می شود. این بدان معناست که جایی برای دستکاری تراکنش‌ها، تغییر عرضه پول یا تنظیم قوانین در اواسط بازی وجود ندارد.

برگشت ناپذیری

برخلاف پرداخت کارت اعتباری، پرداخت‌های ارز دیجیتال قابل برگشت نیستند. برای بازرگانان، این کاراحتمال کلاهبرداری را بسیار کاهش می دهد.

معایب ارزهای دیجیتال


فراموش کردن اطلاعات مهم

ممکن است رمز کیف پول مجازی خود را گم کنید یا ارزهای خود را حذف کنید.در این صورت احتمال بازگشت ارزهایتان بسیار کم است.

نوسان زیاد

ارزش ارزهای دیجیتال مانند بیت کوین می تواند به طور قابل توجهی در یک روز (مثلا 50 در صد ریزش یا صعود کند) تغییر کند، بنابراین برخی افراد احساس می کنند ریسک تبدیل پول واقعی به بیت کوین امن زیاد است.

قوانین و مقررات بسیار کم

بازار ارزهای دیجیتال توسط سازمان رفتار مالی (FCA) تنظیم نمی شود، بنابراین هیچ قانونی برای محافظت از کسب و کار شما وجود ندارد.اگر شرکت ها یا مصرف کنندگان به سمت یک ارز دیجیتال جدید حرکت کنند یا به طور کامل استفاده از ارزهای دیجیتال را متوقف کنند، ممکن است ارزش خود را از دست داده و بی ارزش شوند.

کلاهبرداری

ارزهای دیجیتال می توانند در برابر کلاهبرداری آسیب پذیر باشند. کلاهبرداران اغلب از پلتفرم هایی مانند فیس بوک، اینستاگرام و توییتر برای فریب دادن افراد به این سرمایه گذاری ها استفاده می کنند.


چرا ارز دیجیتال آینده امور مالی است؟


 1. ارزهای دیجیتال اولین جایگزین برای سیستم های بانکداری سنتی هستند و مزایای بیشتری نسبت به روش‌های پرداخت سنتی دارند.
 2. نوع جدیدی از پول بر بستر اینترنت که به ما امکان می دهد سریع تر، آسان تر، ارزان تر، ایمن تر و جهانی ترمبادله کنیم.
 3. موارد استفاده ی زیاد مانند:خرید کالاها , خدمات و سرمایه گذاری مواردی از استفاده آن است.
 4. ارزهای دیجیتال بدون توجه به محل تولد و زندگی ما، فرصت های برابری برای ما فراهم می کنند. تا زمانی که یک گوشی هوشمند یا هر دستگاه دیگری که بتواند به اینترنت متصل شود، به ارز های دیجیتال دسترسی داریم.
 5. ایجاد فرصت‌های منحصر به فرد برای گسترش آزادی اقتصادی مردم در سراسر جهان
 6. بدون مرز بودن ارزهای دیجیتال , تجارت آزاد را تسهیل می کند، حتی در کشورهایی که کنترل شدید دولت بر امور مالی شهروندان وجود دارد.
 7. در مکان‌هایی که تورم یک مشکل کلیدی است، ارزهای دیجیتال می‌توانند جایگزینی برای ارزهای داخلی آن کشور باشند.

بلاکچین چیست؟


این شبکه رمزنگاری توسط یک سیستم همتا به همتا به نام بلاکچین نظارت و سازماندهی می شود، که همچنین به عنوان دفتر کل امن تراکنش ها ( به عنوان مثال، خرید، فروش و انتقال )عمل می کند.

بلاکچین یک فناوری پیشرفته است که به تازگی با استفاده ازعلم کامپیوتر و نوآوری های ریاضی امکان پذیر شده است.

در ابتدایی ترین حالت، بلاک چین لیستی از تراکنش هایی است که هر کسی می تواند آن را مشاهده و تأیید کند.( به عنوان مثال، بلاک چین بیت کوین. )

لیست تراکنش‌ها برای اکثر ارزهای دیجیتال اساسی است، زیرا پرداخت‌های ایمن را بین افرادی که یکدیگر را نمی‌شناسند، بدون نیاز مراجعه به تأییدکننده ( شخص ثالث مانند بانک) امکان‌پذیر میکند.


استیبل کوین چیست؟


استیبل کوین ها را به عنوان دلارهای رمزنگاری شده استفاده میکنند.این ارز ها برای به حداقل رساندن نوسان و به حداکثر رساندن سود طراحی شده اند.( تتر ( Tethter ) نمونه ای از استیبل کوین است. )

استیبل کوین‌ها این کار را با پیوند دادن ارزش خود به یک پشتوانه خارجی ( مانند یک ارز فیات دلار آمریکا یا کالایی مانند طلا) معمولاً انجام می‌دهند. در نتیجه، ارزش گذاری آنها کمتر با نوسان زیاد مواجه می شود. ثبات باعث افزایش استفاده روزمره استیبل کوین ها به عنوان پول شده است.

خریداران و تاجران می توانند مطمئن باشند که ارزش تراکنش آنها در بازه زمانی طولانی تری نسبتاً ثابت می ماند. آنها همچنین می توانند مانند یک حساب پس انداز سنتی به عنوان یک روش مطمئن و پایدار برای پس انداز سرمایه شان استفاده کنند.


رمزارزها چگونه کار می کنند؟


بیت کوین اولین و شناخته شده ترین ارز دیجیتال است، اما هزاران نوع ارز دیجیتال وجود دارد. برخی، مانند لایت کوین و بیت کوین کش، ویژگی های اصلی بیت کوین را به اشتراک می گذارند اما در پردازش تراکنش ها متفاوت هستند.

برخی دیگر طیف وسیع تری از ویژگی ها را ارائه می دهند. به عنوان مثال، اتریوم برای اجرای برنامه ها و ایجاد قراردادها استفاده میشود. با این حال، همه موارد، مبتنی بر ایده‌ای به نام بلاک چین هستند، که کلید درک نحوه عملکرد ارزهای دیجیتال است.


موارد استفاده ارز های دیجیتال


 • کشف تحقیقات پزشکی
 • بهبود اشتراک گذاری سوابق مراقبت های بهداشتی
 • ساده سازی زنجیره تامین
 • افزایش حریم خصوصی در اینترنت
 • و موارد دیگر

فورک (Fork) چیست؟


فورک ( در لغت یعنی چنگال ) یک کد منبع باز است که باعث ایجاد یک قانون جدید در کد  فورک در بلاکچین می شود،معمولا کد فورک شده مشابه کد اصلی است.

فورک ها برای یک تغییر اساسی یا ایجاد یک کوین جدید با ویژگی های مشابه با کمی تفاوت با کوین قبلی ایجاد می شوند. همچنین آنها توسط توسعه دهندگان یا دارندگان ارزهای رمزنگاری که از عملکرد پیاده سازی بلاک چین موجود ناراضی هستند، راه اندازی می شود.

زمانی که همه گره ها اطلاعات یکسانی را تکرار نمی کنند، فورک ممکن است به طور تصادفی اتفاق بیفتد. معمولا این نوع فورک های تصادفی شناسایی و رفع می شوند.

فورک ها یک “تاریخچه مشترک” دارند. سابقه تراکنش ها در هر یک از زنجیره ها (قدیمی و جدید) قبل از تقسیم یکسان است.

هارد فورک (Hardfork) چیست؟


هارد فورک (hardfork)  یک تغییر بزرگ در پروتکل شبکه است که منجر به دو شاخه شدن میشود که برخی از نسخه قبلی و برخی دیگر از نسخه جدید پیروی میکنند.

زمانی که این اتفاق انجام شود یک جدایی دائمی بین بلاکچین اصلی و جدید ایجاد میشود. در این فورک به ماینر ها انتخاب میدهند که بین نسخه جدید و قبلی یکی را انتخاب کنند. ( هاردفورک بیتکوین، بیتکوین کش است.)

هاردفورک بلوک ها و تراکنش های قبلی را معتبر یا نامعتبر میکند. که به فناوری بلاکچین مربوط می شود، یک هارد فورک به همه گره ها یا کاربران نیاز دارد تا به آخرین نسخه نرم افزار پروتکل ارتقا پیدا کنند.

این امکان پذیر است که دو (یا بیشتر) زنجیره به طور موازی به طور نامحدود رشد کنند. هاردفورک ها به طور ذاتی دارای مشکلاتی هستند. ممکن است کوین هایی که در یک بلوک جدید ایجاد شده اند، دوباره روی یک بلوک قدیمی هم ایجاد شوند.

تصویر هارد فورک

سافت فورک (Softfork) چیست؟


 تغییری در پروتکل نرم افزاری است که در آن تنها بلوک های تراکنش معتبر قبلی نامعتبر می شوند. تغییراتی که  به تازگی ایجاد شده است، همچنان با نسخه‌های قدیمی‌تر سازگار اند.

خطر دوبار استفاده ، که برای  هارد فورک‌ها مشکل ساز شده است را به همراه ندارند، این نوع فورک برخلاف هارد فورک که نیاز به ارتقاء و توافق در مورد نسخه جدید دارد, فقط به اکثریت ماینرها نیاز دارد که برای اجرای قوانین جدید ارتقا پیدا کنند.

سافت فورک‌ها در بلاک‌چین‌های بیت‌کوین و اتریوم، برای پیاده‌سازی عملکردهای جدید و ارتقا یافته  که سازگار با بلاکچین قبلی هستند، استفاده شده‌اند.

عکس سافت فورک

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *