ارز دیجیتال دای غیر قابل ردیابی

بله. ارز دیجیتال دای غیر قابل ردیابی است.

در واقع ارزهای رمزنگاری شده‌ای که در شبکه بلاک چین با مخفی کردن آدرس فرستنده و گیرنده، تراکنش‌های ناشناس را انجام می‌دهند، ارزهای دیجیتال غیرقابل پیگیری هستند. این مسئله را می‌توان از دو جنبه مختلف نگاه کرد: این دسته از ارزها همچون ارز دای غیرقابل ردیابی و ناشناس هستند.

ناشناس بودن یک رمز ارز، هویت یک تراکنش را مخفی نگه می‌دارد و غیرقابل ردیابی بودن آن نیز، پیگیری نمودن تراکنش‌ها با به کارگیری ابزارهای مختلف توسط شخص ثالث را غیرممکن می‌کند. در ادامه مقاله سیف اکسچنج 24 به معرفی ” ارز دیجیتال دای “ به صورت خلاصه پرداخته و نکاتی در مورد این ارز با شما در میان می گذارد.


ارز دیجیتال دای چیست؟ (مختصر)


ارز دیجیتال dai غیر قابل ردیابی

استیبل کوین غیرمتمرکز دای (dai) در اواخر ماه دسامبر 2017 عرضه شد. دای توکنی است با استاندارد ERC20 اتریوم که دارای پشتوانه 1 دلاری است. در نتیجه می‌توان فهمید که ارزش هر دای، یک دلار است و جدا از این که چه مقدار از این توکن وجود داشته باشد، ارزش آن برای همیشه یک دلار خواهد بود.


نکاتی که باید در مورد ارز دیجیتال دای بدانید


ارز دیجیتال دای به صورت ارزی غیرمتمرکز عمل می‌کند. ارز دای روشی جالب و هوشمندانه را دنبال می‌کند و ارزش پایدار خود را حفظ می‌نماید. در پی تغییرات بازار، میزان عرضه توکن دای تغییر می‌کند. به همین علت است که دارای قیمت ثابتی در برابر رمزارزهای دیگر است. این فرایند توسط قراردادهای هوشمند CDP، توکن MKR و چندین مکانیزم اثبات دیگر انجام می‌شود.

نکته مهم آن جاست که ارز دیجیتال دای، برخلاف تتر که بر پایه ارزهای فیات است، به مرجع متمرکزی نیاز ندارد. همچنین لازم به ذکر است که هیچ بانک سنتی از ارز دیجیتال دای پشتیبانی نمی‌کند. این پروژه در بلاک چین اتریوم و قراردادهای هوشمند آن به طور کامل، فعال است. همین مسئله باعث شده است که استیبل کوین دای به عنوان استیبل کوین غیرمتمرکز و واقعی شناخته شود که اعمال تحریم، سانسور یا تعطیل شدن آن وجود ندارد.


ارز دیجیتال dai توسط هیچ نهاد متمرکزی پشتیبانی نمی شود


دای غیر قابل ردیابی

هیچ نهاد متمرکزی بر خلاف تتر از ارزش ارز دیجیتال dai پشتیبانی نمی‌کند. همان طور که در بخش قبلی هم خواندید، هیچ بانک سنتی با دلار واقعی را پیدا نمی‌کنید که حامی آن باشد. لازم است تأکید کنیم که در واقع هیچ چیزی در این کوین وجود ندارد که امکان تعطیل کردن آن را فراهم کند. هیچ مقام و نهاد متمرکزی نیست که نیاز به اعتمادسازی باشد.

همان طور که می‌دانید dai با استفاده از قرارداد هوشمند در بلاک چین اتریوم ساخته شده است. یکی از شرکت‌های قدیمی مبتنی بر اتریوم، میکر نام دارد که پیش از پیدایش اتریوم بر روی این پروژه کار کرده است. بد نیست بدانید که این تیم در محیط بسیار خوبی قرار دارد که پشتیبانی آن، توسط توسط ویتالیک بوترین (Vitalik Buterin)، انجام می‌شود. ویتالیک بوترین خالق اتریوم است.

جمع بندی

رمزنگاری در حقیقت مجموعه‌ای از تکنیک‌ها و شیوه‌ها است که با هدف برقراری ارتباط ایمن طراحی شده است. در نتیجه می‌توان گفت که ارزهای غیرقابل پیگیری از جمله ارز دیجیتال دای غیر قابل ردیابی، بخش مهمی از اکوسیستم رمزنگاری به حساب می‌آیند. البته در برخی از موارد، این مسئله بسیار بحث برانگیز می‌شود.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *