سیف اکسچنج ۲۴

پولکادات چیست؟ مختصر و ساده


پولکادات چیست؟


پولکادات به دلیل رویکرد نوآورانه خود مورد توجه زیادی قرار گرفته  و به سرعت به یکی از محبوب‌ترین بلاک چین‌های ارزهای دیجیتال تبدیل شده است. یک سازمان غیرانتفاعی سوئیسی درسال 2017 , 145 میلیون دلار روی این پروژه سرمایه گذاری کرد و 100 میلیون دلار دیگر برای  توسعه  پولکادات از فروش توکن هایش در سال‌های 2019 و 2020 برای جبران بودجه مورد نیاز پروژه جمع‌آوری شد. سال ۲۰۱۶ توسط گوین یکی از بنیان گذاران اتریوم  تاسیس شد و از همان زمان راه اندازی آن , مورد توجه زبادی قرار گرفت و به یکی از 10 ارز دیجیتال برتر از نظر ارزش بازار تبدیل شد. شبکه اصلی پولکادات در ماه مه 2020 راه اندازی شد،اما انتقال سکه رمزنگاری بومی پولکادات تا آگوست 2020 آغاز نشد. بلاکچین پولکادات میتواند تا حدود 1000 تراکنش را در هر ثانیه انجام دهد. در حال حاضر بلاکچین های کریپتو با هم ارتباط کمی دارند و رقبای زیادی نیز وجود دارد که کار مشابه ای را با استفاده از بلاکچین های مشابه انجام میدهند صفحه ای پر از نقطه های جدا از هم تصور  کنید هر نقطه نماد یک بلاکچین است این نقطه ها برا ایجاد ارتباط با هم به یک خط نیاز دارند این خط که وظیفه اتصال نقطه ها را دارد در دنیای بلاکچین پولکادات است.


پولکادات چه مشکلی را بر طرف میکند؟


یکی از مشکلی که خیلی در کریپتو سر و صدا به پا کرده بود, عدم قابلیت همکاری بلاکچین ها با یکدیگر است.این مشکل شبیه دوران ابتدایی اینترنت و عدم وجود  اینترنت برای اتصال دو دستگاه لب تاب است. کامپیوتر ها عالی بودند اما توانایی ارسال و دریافت پیام را نداشتند.همین موضوع در مورد بلاکچین هایی از جمله بیت کوین اتریوم کاردانو نیز مطرح میشود عالی هستند اما تعامل ندارند. در حال حاضر بلاکچین های کریپتو با هم ارتباط کمی دارند و رقبای زیادی نیز وجود دارد که کار مشابه ای را با استفاده از بلاکچین های مشابه انجام میدهند فرض کنید بلاکچین ها مانند خانه ها هستند این خانه ها توسط جاده به یکدیگر وصل میشوند، انها یک راه اتصال اسان به یکدیگر دارند به نام <لایه صفر> , پولکادات نقش همان جاده و کوچه هایی است که خانه ها را به یکدیگر وصل میکند. پولکادات با الگوریتم اثبات سهام سایر بلاکچین ها را به یکدیگر متصل میکند. مثال دیگر صفحه ای پر از نقطه های جدا از هم تصور  کنید , هر نقطه نماد یک بلاکچین است این نقطه ها برا ایجاد ارتباط با هم به یک خط نیاز دارند این خط که وظیفه اتصال نقطه ها را دارد در دنیای بلاکچین پولکادات است.


پولکادات (Polkadot) چگونه کار می کند؟


پلتفرم پولکادوت با یک زنجیره بنام ریلی چین (Relay chain) کار می کند , که از مکانیزم اجماع اثبات سهام استفاده می کند. توکن DOT به سرمایه گذاران آن قدرت رأی می دهد که آنها را قادر می سازد در تصمیم گیری ها و تکامل پروژه شرکت کنند. علاوه بر این، ارز DOT را می توان برای پیوند دادن و تشویق اعتباردهندگان به منظور انجام صداقت در شبکه هنگام داشتن منافع مالی در صحت فرآیند تأیید استفاده کرد.

اعتبار سنج ها (Validating roles):


آنها داده های موجود در بلاک های پاراچین را تأیید می کنند. آنها همچنین در اجماع شرکت می کنند و در مورد تغییرات پیشنهادی در شبکه رای می دهند.

تعیین‌کننده ها (Nominating roles):


آن‌ها از ریلی چین  محافظت می‌کنند که اعتبارسنجی‌های قابل اعتماد را انتخاب می‌کند،  وظیفه شمارش توکن های دات در حراجی ها را به اعتبارسنجی‌ها واگذار می‌کنند. آرای خود را اینگونه تعیین می کنند.

نقش‌های جمع‌آوری (Collecting roles):


گره‌هایی که یک رکورد کامل برای هر پاراچین ذخیره می‌کنند و داده‌های مربوط به تراکنش‌های پاراچین‌ها را در بلاک‌ها اضافه می‌کنند تا آنها را به زنجیره رله اضافه کنند.

نقش های ماهیگیری (Fishing roles):


آنها نظارت را در شبکه پولکادات انجام می دهند و رفتارهای مخرب را به اعتبارسنج ها  گزارش می دهند.


چگونه انها بهم متصل می شوند و ارتباط خود را حفظ میکنند؟


برای جواب دادن هر یک از سوالات باید  به توضیح دو جز اصلی زنجیره پولکادات بپردازیم: ریلی چین (relay chain) و پاراچین (parachains) : شاخه هایی که از مرکز پولکادات خارج میشوند ریلی چین اند , به زنجیره های کوچکتر یا همان نقطه ها  که وظیفه اجماع هم دارند پاراچین میگویند ، برای پاراچین شدند حداقلل ده هزار سکه پولکادات نیاز است. وقتی تمام تایید کنندها گرد هم ایند و به اجماع برسند یعنی ان هایی که اعتبار و اینده شبکه بلاکچین پولکادات را تایید میکنند سرمایه گذاران ان اینده این ارز هستند و این امر موجب عدم خطر حمله و تقلب میشود.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا