دای یا تتر

دای و تتر هر دو ارزهایی در دنیای دیجیتال هستند که در دسته ی استیبیل کوین ها (ارز های بدون نوسان) قرار دارند , ما در این جا قصد داریم به جواب سوال دای یا تتر پاسخ دهیم , درمورد تفاوت ها و شباهت های دای و تتر با شما صحبت کنیم و در آخر بفهمیم دای بهتر است یا تتر , در ابتدا جداگانه هر کدام از آن ها را توضیح می دهیم.


ارز دیجیتال دای


dai یا تتر

این ارز نوعی توکن مبتنی بر بلاکچین است که ارزش آن معادل با یک دلار آمریکا می باشد و نوعی رمز ارز غیر متمرکز محسوب می شود. دای از جمله عناصر سیستم وام دهی میکردائو است. وقتی که وامی در پلتفرم میکردائو گرفته می شود توکن دای به وجود می آید، در این صورت کاربر می تواند دای را به عنوان وام بگیرد و در آخر آن را باز پرداخت کند. از توکن دای می توان برای پرداخت هزینه های مختلف نیز استفاده کرد.


ویژگی های ارز دای


ارز دای در حال حاضر از استیبل کوین های برتر بازار است که ویژگی های خاصی را دارا می باشد. در زیر چند مورد از این ویژگی ها را بیان می کنیم.

 • استقلال مالی و نوسانات کم: ارز دای نوسانات کم و قیمت ثابتی دارد که به کاربران این امکان را می دهد به اندازه نیازشان از این ارز را تهیه کنند. نقدینگی دای توسط اتریوم تضمین می شود که به استقلال مالی این ارز کمک فراوانی می کند.
 • اکوسیستم پیشرفته: ارز دای در حال حاضر در بیشتر از 400 پلتفرم مختلف اجرا می شود که بیانگر اکوسیستم پیشرفته آن است.
 • عرضه محدود و تقاضا رو به رشد
 • حاکمیت غیر متمرکز

پشتوانه ارز دیجیتال دای


پشتوانه ارز دیجیتال دای سبدی از ارزهای دیجیتالی مانند اتریوم می باشد. چون قیمت اتریوم نوسان دارد اما قیمت دای همان یک دلار است به همین دلیل ثابت بودن قیمت دای این رمز ارز را برای انجام معاملات مختلف به عنوان جایگزینی مناسب برای تتر تبدیل کرده است. این ویژگی مخصوصا برای ایرانیان که مشکل تحریم و بلوکه شدن تتر را دارند مناسب است. دای علاوه بر ثابت بودن قیمت و غیر متمرکز بودن دارای ویژگی های مثبت دیگری هم می باشد.


ارز دیجیتال تتر


تفاوت دای و تتر

امروزه تتر شناخته شده ترین استیبل کوینی است که افراد زیادی از آن برای معامله استفاده می کنند. به ازای هر تتری که وجود دارد یک دلار آمریکا در شرکت تتر ذخیره و نگه داری میشود, این ارز چون متمرکز است ممکن است مشکلاتی برای صاحبان آن ایجاد کند.


ویژگی های ارز تتر


تتر اولین و محبوب ترین استیبل کوین بازار است که ویژگی های خاص و منحصر به فردی را دارد. در زیر چند مورد از این ویژگی ها را بیان می کنیم.

 • اولین استیبل کوین: تتر یک مفهوم ثابت شده است. در طول زمان سابقه و ثبات خود را نشان داده و اعتماد معامله گران را به خود جلب کرده است.
 • رهبر بی بدیل بازار: تتر با 93 درصد سهم بازار، در بین استیبل کوین ها، بیشترین سهم بازار را در اختیار دارد.
 • پشتیبانی در اکثر صرافی ها: تتر تقریبا در تمامی صرافی های دنیا پشتیبانی می شود.

دای بهتر است یا تتر


 تتر تا کنون این قابلیت را نداشته که به عنوان رمز ارز متمرکز پیشرفت کند. اما اگر تتر بتواند پیشرفت کند به عقیده برخی می تواند به جریان اصلی تبدیل شود. اما دای یک رمز ارز غیر متمرکز است که معادل یک دلار آمریکا ارزش دارد اما تغییرات آن در گرو اتریوم می باشد. با تمام این تفاسیر دقیق نمی توان گفت که کدام یک از این ارزها بهتر است.


تفاوت و شباهت دای و تتر


اولین تفاوت دای و تتر نحوه پیدایش و اکوسیستم این دو کوین است. تتر با پشتوانه دلار آمریکا وارد بازار شد. این ارز توسط چندین صرافی و شرکت مالی بزرگ در دنیا اداره می شود.  پشتوانه این ارز یعنی دلار کمک زیادی به مقبولیت این ارز کرده است. در مقابل دای توسط هیچ شخص و یا نهادی ادار نمی شود و هیچ پشتوانه ایی ندارد. اما دای از مفهومی پیروی می کند به نام سیستم مالی غیر متمرکز که به عقیده بسیاری هدف اصلی بلاک چین است اما تتر متمرکز است.

برای بیان شباهت این دو ارز دیجیتالی فقط می توان گفت که هر دوی آن ها یعنی دای و تتر جزء ارزهای دیجتالی استیبل محسوب می شوند و ارزشی برابر با یک دلار امریکا دارند.


چرا برای ایرانیان دای بهتر از تتر است؟


دای بهتر است یا تتر

با توجه به اینکه الان هشدارهای نگران کننده ای در مورد رمزارز تتر و مسدود شدن آن وجود دارد، نگرانی بزرگی برای معامله ارزهای دیجیتالی با این رمزارز ایجاد کرده است. تتر یک استیبل کوین متمرکز با قیمت ثابت و برابر یک دلار می باشد که نوسانات بازار روی قیمت آن اثری ندارد پس تتر یک رمز ارز با ثبات به حساب می آید اما چون روش صدور و قیمت این توکن به وسیله شرکت توسعه دهنده آن کنترل می شود پس نمی توان تتر را به عنوان یک رمز ارز غیر متمرکز در نظر گرفت. همچنین در تتر چون امکان بلاک کردن یک آدرس وجود دارد، تتر گزینه مناسبی برای معامله ایرانیان نیست, بنابراین دای بهتر از تتر برای ایرانیان وکشور های تحریم شده است.


مقایسه دای و تتر


هر دو استیبل کوین دای و تتر از محبوب ترین کوین ها در بازارهای مالی هستند که سرمایه گذران بسیاری از آن ها استفاده می کنند. اگر بخواهیم این دو ارز را با هم مقایسه کنیم باید در چند مورد اصلی که در زیر آن ها را بیان می کنیم قابل مقایسه هستند.

 • ارزش بازار تتر بیشتر از بازار دای می باشد.
 • حجم معاملاتی که در طی 24 ساعت با تتر انجام می شود بیشتر از معاملاتی است که در همین زمان با دای انجام می شود.
 • تتر متمرکز است اما دای غیر متمرکز.
 • در تتر امکان بلاک شدن هست اما در دای این امکان وجود ندارد.

حرف آخر

دای نوعی توکن مبتنی بر بلاکچین است که ارزش آن معادل یک دلار آمریکا می باشد. تتر شناخته شده ترین استیبل کوینی است که مورد معامله قرار می گیرد. به ازای هر تتری که وجود دارد یک دلار آمریکا هم وجود دارد. شباهتی که ارز دای و ارز تتر با یک دیگر دارند فقط در نوع آن ها یعنی استیبل بودن آن هاست. این دو ارز یک سری تفاوت های عمده با یک دیگر دارند که در بالا بیان شد و با قاطعیت نمی توان گفت دای بهتر است یا تتر.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.