سیف اکسچنج ۲۴

دای یا تتر ! برتری با کدام است؟ (بررسی و مقایسه) – سیف اکسچنج 24

دای (dai) و تتر(tether) هر دو ارزهایی در دنیای دیجیتال هستند , که در دسته ی استیبل کوین (Stablecoin) ها (ارز های بدون نوسان) قرار دارند که با هم رقابت زیادی در بدست آوردن حجم بازار ارز های دیجیتال دارند. ما در این جا قصد داریم بفهمیم انتخاب ما کدام باشد, دای یا تتر و تفاوت ها و شباهت های دای و تتر را به شما معرفی خواهیم کرد و این دو ارز دیجیتال را با هم مقایسه می کنیم تا در آخر بفهمیم دای بهتر است یا تتر , در ابتدا به معرفی هر کدام ازاین دو ارز میپردازیم , با سیف اکسچنج 24 در ادامه مقاله همراه باشید.


ارز دیجیتال دای (اولین استیبل کوین غیر متمرکز)


dai یا تتر

DAI اولین استیبل کوین (سال 2017 ) غیر متمرکز است , که بر بستر بلاکچین اتریوم ERC-20  قرار گرفته است , نماد اختصاری این ارز DAI می باشد. ارزش این ارز معادل یک دلار آمریکا می باشد , که با قفل کردن ارز های دیجیتال دیگر این عدد ثابت می ماند , برای بدست آوردن توکن دای نیاز است , اتریوم خود را در پلتفورم میکر داو ( Maker ) به عنوان وثیقه قرار داده و در ازای آن توکن دای به عنوان وام دریافت کنید. دای از جمله عناصر سیستم وام دهی میکردائو است. وقتی که وامی در پلتفرم میکردائو گرفته می شود , توکن دای به وجود می آید، در این صورت کاربر می تواند دای را به عنوان وام بگیرد و در آخر آن را باز پرداخت کند. از توکن دای می توان برای پرداخت هزینه های مختلف نیز استفاده کرد.برای آشنایی بیشتر با این ارز دیجیتال مقاله ” دای چیست ” را مطالعه نمایید.


ویژگی های ارز دای


ویژگی های دای

ارز دای در حال حاضر از استیبل کوین های برتر بازار است که ویژگی های خاصی را دارا می باشد. در زیر چند مورد از این ویژگی ها را بیان می کنیم. شما می توانید با مراجعه به مقاله ” خرید دای “  اقدام به خرید و فروش این ارز در صرافی سیف اکسچنج 24 با کارمزد پایین کنید.

 • استقلال مالی و نوسانات کم: ارز دای نوسانات کم و قیمت ثابتی دارد که به کاربران این امکان را می دهد به اندازه نیازشان از این ارز را تهیه کنند. نقدینگی دای توسط اتریوم تضمین می شود که به استقلال مالی این ارز کمک فراوانی می کند.
 • اکوسیستم پیشرفته: ارز دای در حال حاضر در بیشتر از 400 پلتفرم مختلف اجرا می شود که بیانگر اکوسیستم پیشرفته آن است.
 • عرضه محدود و تقاضا رو به رشد
 • حاکمیت غیر متمرکز

پشتوانه ارز دیجیتال دای


پشتوانه ارز دیجیتال دای سبدی از ارزهای دیجیتالی مانند اتریوم و بیت کوین می باشد. چون قیمت اتریوم نوسان دارد اما قیمت دای همان یک دلار است به همین دلیل ثابت بودن قیمت دای این رمز ارز را برای انجام معاملات مختلف به عنوان جایگزینی مناسب برای تتر تبدیل کرده است. این ویژگی مخصوصا برای ایرانیان که مشکل تحریم و بلوکه شدن تتر را دارند مناسب است. دای علاوه بر ثابت بودن قیمت و غیرمتمرکز بودن امکان وثیقه گذاشتن و گرفتن وام از پلتفورم میکر داو با کارمزد کم را فراهم می کند.


ارز دیجیتال تتر (بالاترین حجم بازار استیبل کوین ها)


تفاوت دای و تتر

این ارز در سال 2014 با نماد اختصاری USDT شروع به فعالیت کرد , امروزه تتر شناخته شده ترین و مورد استفاده ترین استیبل کوین بازار ارز های دیجیتال است , که افراد زیادی از آن برای خرید وفروش و یا مبادله آن با سایر ارز های دیجیتال استفاده می کنند. به ازای هر تتری که وجود دارد,  یک دلار آمریکا در شرکت تتر ذخیره و نگه داری میشود, این بدان معنا است که دلار آمریکا به عنوان وثیقه در شرکت تتر نگه داری می شود , این ارز چون متمرکز است ممکن است مشکلاتی برای صاحبان آن ایجاد کند.


ویژگی های ارز تتر


ویژگی های تتر

تتر اولین و محبوب ترین استیبل کوین بازار است که ویژگی های خاص و منحصر به فردی را دارد. در زیر چند مورد از این ویژگی ها را بیان می کنیم.

 • اولین استیبل کوین: تتر یک مفهوم ثابت شده است. در طول زمان سابقه و ثبات خود را نشان داده و اعتماد معامله گران را به خود جلب کرده است.
 • رهبر بی بدیل بازار: تتر با 93 درصد سهم بازار، در بین استیبل کوین ها، بیشترین سهم بازار را در اختیار دارد.
 • پشتیبانی در اکثر صرافی ها: تتر تقریبا در تمامی صرافی های دنیا پشتیبانی می شود.

دای بهتر است یا تتر


این دو ارز هر دو برای یک هدف ساخته شده اند , تتر قدیمی ترین استیبل کوین است که تا کنون این قابلیت را نداشته که به عنوان رمز ارز متمرکز پیشرفت کند. اما اگر تتر بتواند پیشرفت کند به عقیده برخی از متخصصان بلاکچین و ارز دیجیتال می تواند به جریان اصلی تبدیل شود. اما دای یک رمز ارز غیر متمرکز است و کد های آن منبع باز است , که تغییرات آن در گرو اتریوم می باشد. تتر برای کاربران عادی مناسب است و دای برای کاربرانی که علاقه به غیر متمرکز بودن ارز دارند, اما با تمام این تفاسیر دقیق نمی توان گفت که کدام یک از این ارزها بهتر است.


تفاوت و شباهت دای و تتر


اولین تفاوت دای و تتر نحوه پیدایش و اکوسیستم این دو کوین است. تتر با پشتوانه دلار آمریکا وارد بازار شد. این ارز توسط چندین صرافی و شرکت مالی بزرگ در دنیا اداره می شود.  پشتوانه این ارز یعنی دلار کمک زیادی به مقبولیت این ارز کرده است. در مقابل دای توسط هیچ شخص و یا نهادی ادار نمی شود و هیچ پشتوانه ایی ندارد. اما دای از مفهومی پیروی می کند به نام سیستم مالی غیر متمرکز که به عقیده بسیاری هدف اصلی بلاک چین است اما تتر متمرکز است. برای بیان شباهت این دو ارز دیجیتالی فقط می توان گفت که هر دوی آن ها یعنی دای و تتر جزء ارزهای دیجتالی استیبل محسوب می شوند و ارزشی برابر با یک دلار امریکا دارند.


چرا برای ایرانیان دای بهتر از تتر است؟


دای بهتر است یا تتر

با توجه به اینکه الان هشدارهای نگران کننده ای در مورد رمزارز تتر و مسدود شدن آن وجود دارد، نگرانی بزرگی برای معامله ارزهای دیجیتالی با این رمزارز برای ایرانیان و کشورهای تحریم شده ایجاد کرده است. این نگرانی با شدید تر شدن تحریم ها و نظارت ها بر روی این ارز دیجیتال بیشتر شده است. تتر یک استیبل کوین متمرکز با قیمت ثابت و برابر یک دلار می باشد که نوسانات بازار روی قیمت آن اثری ندارد پس تتر یک رمز ارز با ثبات به حساب می آید اما چون روش صدور و قیمت این توکن به وسیله شرکت توسعه دهنده آن کنترل می شود , پس نمی توان تتر را به عنوان یک رمز ارز غیر متمرکز در نظر گرفت. همچنین در تتر چون امکان بلاک کردن یک آدرس وجود دارد، این ارز گزینه مناسبی برای معامله گران ایرانی نمی باشد , بنابراین دای بهتر از تتر برای ایرانیان و کشورهای تحریم شده است.برای خرید و فروش ارز دیجیتال دای وارد صفحه خرید دای شوید.


مقایسه دای و تتر


هر دو استیبل کوین دای و تتر از محبوب ترین کوین ها در بازارهای مالی هستند که سرمایه گذران بسیاری از آن ها استفاده می کنند. اگر بخواهیم این دو ارز را با هم مقایسه کنیم باید در چند مورد اصلی که در زیر آن ها را بیان می کنیم قابل مقایسه هستند.

 • ارزش بازار تتر بیشتر از بازار دای می باشد.
 • حجم معاملاتی که در طی 24 ساعت با تتر انجام می شود بیشتر از معاملاتی است که در همین زمان با دای انجام می شود.
 • تتر متمرکز است اما دای غیر متمرکز.
 • در تتر امکان بلاک شدن هست اما در دای این امکان وجود ندارد.
خلاصه مطالب دای ( DAI ) تتر ( USDT )
حجم بازار کمتر از تتر بیشتر از دای
متمرکز نیست هست
امکان بلاک ندارد دارد
پشتوانه ندارد دارد
شفافیت مالی دارد ندارد
منبع باز هست نیست
امنیت بالا متوسط
نوسان قیمتی در حدود چند صدم در صد ندارد

حرف آخر

دای نوعی توکن مبتنی بر بلاکچین است که ارزش آن معادل یک دلار آمریکا می باشد. تتر شناخته شده ترین استیبل کوینی است که مورد معامله قرار می گیرد. به ازای هر تتری که وجود دارد یک دلار آمریکا هم وجود دارد. شباهتی که ارز دای و ارز تتر با یک دیگر دارند فقط در نوع آن ها یعنی استیبل بودن آن هاست. این دو ارز یک سری تفاوت های عمده با یک دیگر دارند که در بالا بیان شد و با قاطعیت نمی توان گفت دای بهتر است یا تتر.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا